Smradlavá dělá čest svému jménu. Sirovodíkový zápach je tak výrazný, že naši předkové podle něj pojmenovali potok i celé údolí Velké Smradlavé. Tento pramen je nejkrásnějším sirným pramenem Beskyd. Ve vodě se vyskytují bílé sirné bakterie a spolu s nimi i vzácné fialové bakteriální kolonie rodu Chromatium. Voda pramene je díky svému složení léčivá. Je vhodná na žaludeční potíže, bolesti kloubů a onemocnění kůže.
Tuto přírodní rezervaci najdete v centrální části Moravskoslezských Beskyd, na příkrých svazích Smrku.Toto území představuje zachovalý přírodní a krajinný celek v nejvyšších pohořích na našem území. Rezervace je také součástí Ptačí oblasti Beskyd. V nadmořské výšce kolem 800 metrů se zde nachází Bučací vodopád. Vodopád tvoří dva velké stupně a kaskáda z malých stupňů, které jsou tvořeny vrstvami godulských pískovců a břidlic, které snáze erodují a tak na obou stupních vznikají převisy. Za vodopád považujeme dva nejvyšší stupně čítající dohromady 10 metrů, celá kaskáda pak dosahuje převýšení 44,5 metrů.
Tuto přírodní památku najdete východně od města Štramberk a je to poslední volně přístupná ukázka bloků tithonských štramberských vápenců zachovaná ve starém lomu. V Kamenárce se vápenec lámal již ve středověku a těžba se zastavila až v roce 1880. Dnes zde naleznete některé chráněné druhy rostlin a živočichů. Přírodní památkou byla Kamenárka vyhlášena v roce 2001.
Mezi obcemi Horní a Dolní Lomná se skrývá přírodní poklad v podobě jednoho z největších pralesů u nás. V Národní přírodní rezervaci Mionší dnes můžeme spatřit jedlo-bukový les ve své nejryzejší podobě, proto, že lidská ruka sem nezasáhla již více jak sto let. V Mionší žije mnoho vzácných živočichů a rostlin a proto je dnes vstup do pralesa zcela zakázán. I přes to, že se dovnitř nesmí, lze částečně prales poznat prostřednictvím naučné stezky. Tato stezka má deset zastavení s naučnými tabulemi a je dlouhá přibližně 7 km.
V roce 1964 až 1969 byla vybudována údolní přehradní nádrž na horním toku řeky Ostravice v nejmalebnějším místě zvaném Masarykovo údolí. Při stavbě přehrady byla zatopena centrální část obce Staré Hamry a zrušena železnice v úseku Ostravice – Bílá. Sypaná kamenitá hráz ve své době nejvyšší v republice má celkový objem 1 340 000 m3. V přehradě se sice nevykoupete, protože podléhá hygienické ochraně z důvodu shromažďování zásob pro výrobu pitné vody, ale můžete se projít po hrázi nebo se projet na kole, protože přehrada se dá celá krásně objet.